top of page

KDE HLEDAT INSPIRACI O ESG?

Vznikla informační webová stránka, která poodkrývá oblasti ESG na základě příkladů firemní praxe. Je dostupná všem, odkudkoliv a zdarma.

Za touto iniciativou stojí Veronika Doubnerová, která se udržitelnosti věnuje dlouhodobě

a aktuálně je ESG konzultantkou a firmy světem ESG provází.


„Ve své praxi se často setkávám s tím, že firmy neví, co konkrétního si pod ESG mohou představit. Vnímají tak ESG jen jako byrokratickou zátěž, ale ne jako možnost rozvoje, větší

konkurenceschopnosti. Anebo firmy zajímavé projekty udržitelnosti již realizují, ale nespojí

si je s konkrétní oblastí ESG. Firmy nemají čas sledovat překotný vývoj v oblasti ESG, aktuality

a účastnit se akcí, kde jsou občas příklady dobré praxe prezentovány. Proto vzniká esgvpraxi.cz. Vše na jednom místě – příklady dobré praxe.“


Struktura témat reflektuje oblasti, které budou firmy reportovat v rámci směrnice o reportování dat udržitelnosti CSRD (Corporate Sustainable Reporting Directive). Ta již vstoupila v platnost a od roku 2024 (vydat report ve 2025) podle ní začnou zveřejňovat své reporty největší společnosti.


„Chceme poodkrývat, co konkrétně jednotlivé oblasti ESG znamenají pro byznys. Ukazovat příklady dobré praxe. Každý byznys je specifický, ale jsou opatření, kterými se lze inspirovat nejen v rámci, ale i napříč sektory. Zkrátka odhrnout pokličku ESG a podívat se, co se

pod ní skrývá," upřesňuje Veronika Doubnerová.


SMEs se sice povinnost dotkne později (od 2026), dá se však očekávat, že povinné informace, které budou muset reportovat zatím velké společnosti budou vyžadovány i od jejich dodavatelů v rámci dodavatelského řetězce.

Děje se tak nyní např. v automobilovém průmyslu. Jde o data a politiky týkající se např. spotřeb vody a energií, uhlíková stopa, podíl obnovitelných zdrojů energií, vlastního produktu, informace o zaměstnancích, transparenci a dodavatelských řetězcích.


„Zvyšuje se tlak ze strany finančního sektoru, aby firmy nejen sdílely data o udržitelnosti, ale ESG projekty opravdu realizovaly. Již nyní je udržitelnost vstupenkou k výhodnějšímu financování. Výhledově pak budou banky investovat pouze do společností na základě ESG kritérií,“ doplňuje Doubnerová.


Sdílejte i vy se svou firmou projekty a řešení jako inspiraci pro ostatní.


Více informací na www.esgvpraxi.cz


27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page