top of page
Obrázek autoraMarie Markova

VYŠŠÍ VÝKONNOST A NIŽŠÍ NÁKLADY? ČÍM INTERNET VĚCÍ POMÁHÁ FIRMÁM?

Aktualizováno: 26. 4. 2023

Mohou v dnešní době firmy vůbec nějak šetřit? Mohou!

Díky internetu věcí to jde dokonce na více místech najednou.


Co to znamená internet věcí?

Internet věcí nebo-li IoT je nová

technologie, která propojuje stroje, přístroje a objekty tak, aby spolu komunikovaly. Díky tomu se obyčejná zařízení stávají inteligentními – a my je můžeme vzdáleně kontrolovat a sledovat. O tom jsme si již v blogu zmiňovali. Dnes půjdeme do hloubky a zaměříme se na technickou stránku.

Společností, které internet věcí denně používají, jsou dnes tisíce. Hlavně proto, že jim tato technologie pomáhá zvyšovat výkonnost a snižovat náklady díky optimalizaci a odhalování neefektivit. Nahrazuje totiž lidskou práci na místech, kde je zbytečná a kde by se dalo uvažovat o efektivnějším využití.


S čím může IoT ve firmách pomoct?

· Monitoring výrobních procesů – IoT může například kontrolovat stav strojů, a zabránit tak jejich poruchám.

· Snížení nákladů za energie – IoT může také měřit firemní spotřebu energií a ukázat, kde je spotřeba vyšší, než by měla být.

· Zlepšení zabezpečení – IoT může monitorovat firemní prostory a upozorňovat na případná nebezpečí.

Využití je ale daleko více. Společnosti v potravinářském průmyslu používají internet věcí třeba k tomu, aby dohlížely na teplotu v mrazácích nebo přepravních vozech, a zabránily tak znehodnocení zboží. Obchodní domy zase díky internetu věcí umějí kontrolovat a regulovat teplotu ve svých prodejnách. Díky tomu se jejich zákazníci cítí komfortně a neplýtvá se energiemi.


Jak internet věcí funguje?

Ono abstraktní slovní spojení „internet věcí“ si můžeme představit jako takový malý, propojený systém, který se skládá ze 3 věcí:

  • Senzory, které získávají informace o okolí (např. měří teplotu či vlhkost, sledují obsazenost parkovacích míst apod.).

  • Aplikace, v níž uživatelé jasně a přehledně vidí naměřené hodnoty.

  • NB-IoT síť, pomocí které se data přenášejí ze senzorů do aplikace.

Právě NB-IoT síť je pro provoz internetu věcí zásadní. Díky společnosti Vodafone je venkovním signálem pokryto téměř 100 % plochy a signálem uvnitř budov více než 94 % populace České republiky. Používat speciální senzory tak v Česku můžete uvnitř objektů, v podzemí i pod vodou. IoT připojení zřizuje Vodafone na míru zákazníkovi, a to například pomocí globální platformy GDSP, lokálních tarifů nebo jednoduše předplacenou službou IoT Easy Connect.


Jak využít IoT ve vašem podnikání?

Internet věcí se dnes používá v zemědělství, potravinářství, automobilovém a energetickém průmyslu nebo taky logistice a zdravotnictví. Tato nová technologie šetří čas i peníze, a ať už ji využijete kvůli automatizaci rutinních procesů, nebo monitorování vzdálených prostor a objektů, vždy vám poskytne ta nejaktuálnější data.

IoT řešení jsou považována za další technologickou revoluci a Vodafone vám ji pomůže snadno aplikovat do vašeho podnikání. Stačí navštívit stránky, kde společnost internet věcí, nabízí a zanechat na sebe kontakt.

Pokud vás zajímají další tipy, jak své podnikání co nejefektivněji zdigitalizovat, zavítejte také na poradenský portál V-Hub, díky kterému budete zase o krok napřed.







Děkujeme za informace společnosti Vodafone.



78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page