top of page

Základní desatero bezpečnosti

Kyberbezpečnost nebo také cybersecurity zajišťují ochranu počítačových systémů, sítí, zařízení a dat před kybernetickými hrozbami, například útoky, malwarem, krádeží dat, odposlechy a dalšími kybernetickými nebezpečími. Tento obor zahrnuje širokou škálu opatření, strategií a technologií, které mají chránit informační technologie a udržovat je v bezpečí.

V současnosti kybernetické útoky čím dál tím častěji cílí také na malé a střední firmy, kde však dopad poškození systémů a dat může mít fatální následky na podnikání.


Desatero bezpečnosti

Starejte se o bezpečí svého počítače

Nainstalujte a pravidelně aktualizujte antiviry a firewally na svém počítači na nejnovější verzi. Zvýšíte tak bezpečnost svých souborů.


‍Zabezpečte si mobilní telefon Určitě se do svých účtů přihlašujete častěji ze svého smartphonu než z počítače, chráníte ho ale minimálně stejně? V každém mobilním obchodě s aplikacemi najdete mnoho bezpečnostních aplikací, které jsou dostupné zdarma nebo za malý poplatek. Ověřujte si původ aplikací Aplikace a programy stahujte vždy z důvěryhodných a ověřených zdrojů, nejlépe přímo z oficiálních internetových obchodů s mobilními aplikacemi (Google Play či App Store). Před stažením věnujte aplikaci pozornost – čtěte recenze, zaměřte se na hodnocení a nebuďte mezi prvními, kdo ji stahuje. Chraňte své přihlašovací údaje Se svými přihlašovacími a osobními údaji zacházejte opatrně. Nikomu je nesdělujte a neukládejte je na počítačích ve veřejných sítích nebo ve škole. Upozornění! Banka vaše přihlašovací údaje nikdy nežádá a už vůbec ne telefonicky, e-mailem anebo prostřednictvím sociálních sítí!

PIN jako oko v hlavě

Je váš PIN datum narození nebo 1234? Rychle si ho změňte a zapamatujte. Pokud víte, že jste zapomnětliví a musíte si PIN schovat, nenechávejte ho v blízkosti platební karty a střežte ho jako oko v hlavě. Mějte bezpečné heslo Heslo by mělo být neodhadnutelné (NE vaše jméno apod.), silné (kombinace velkých i malých písmen a znaků), nezjistitelné (př. hackerský program zkouší slova ze slovníku) a především unikátní – nikdy nepoužívejte stejné heslo pro různé služby (př. sociální sítě, e-mail a bankovní účet)! Hesla s nikým nesdílejte a neukládejte je do prohlížeče. Pokud si je nezapamatujete, zapište si je, ale následně uložte na bezpečné místo (trezor)! Pokud je to možné, zvolte k účtům dvoufaktorové ověřování. Více o tom, jak na hesla se dozvíte zde. ‍Pozor na neznámé přílohy Neotvírejte e-maily ani přílohy od neznámých a podezřelých odesílatelů, neklikejte ani na žádné odkazy v těle těchto e-mailů. Vždy raději zkontrolujte e-mailovou adresu odesílatele a pravopis. Nakupujte jen u prověřených on-line prodejců Přes internet nakupujte jen u prověřených a důvěryhodných prodejců – orientujte se podle ikony zamknutého visacího zámku u URL adres jejich webu, musí být bez jakéhokoli upozornění. To samé platí u přihlašování na jakýkoli web, bank zejména! U soukromých inzerentů a méně známých prodejců čtěte recenze.‍

Čtěte upozornění banky

Nejen ty bankovní, ale také vašeho počítače. Pokud upozornění jen odkliknete, může vám např. uniknout zpráva z vaší banky o útocích hackerů. Věnujte jim tak pozornost a chraňte sebe i svůj účet.


Informujte banku

Pokud máte, byť jen podezření, že se s vaším účtem děje něco podivného či špatného, kontaktujte svou banku. Přes infolinku vám zákaznická podpora dokáže zkontrolovat váš účet, zablokovat příkazy nebo ztracenou kartu.

‍Zajímá vás, jak byste prošli testem kybernetické bezpečnosti?


Zdroj: Česká bankovní asociace, více na webu: https://www.kybertest.cz/

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page